Obecnie nasze Ognisko prowadzi naukę gry na instrumentach takich jak: fortepian, perkusja, skrzypce, kontrabas, gitara klasyczna, gitara elektryczna i basowa, keyboard, akordeon; instrumenty dęte: flet, saksofon, trąbka, klarnet.
W ramach programu nauczania prowadzone są grupowe zajęcia z umuzykalnienia, indywidualna nauka śpiewu i gry oraz dla zainteresowanych próby zespołów instrumentalnych i wokalnych. Zajęcia z instrumentu głównego odbywają się w godzinach popołudniowych i są uzgadniane indywidualnie z nauczycielem.
Do Ogniska przyjmowani są wszyscy – bez ograniczeń wiekowych.
Zajęcia te są zróżnicowane ze względu na klasę oraz cykl nauczania.
Nauczanie odbywa się w trzech działach:
– dziecięcym, na który przyjmowane są dzieci w wieku od 4 do 11 lat i na którym nauka trwa 6 lat,
– młodzieżowym, na który przyjmowane są dzieci i młodzież od 12 lat, a nauka trwa 4 lata
– oraz dla dorosłych od 18 lat.
Lekcje odbywają się 2 razy w tygodniu po 30 minut indywidualnie z każdym uczniem lub ze starszymi dziećmi raz w tygodniu przez 60 minut.
Uczniowie są zobowiązani również do uczęszczania raz w tygodniu na zbiorowe lekcje umuzykalnienia i nauki o muzyce.
Oprócz zadań edukacyjnych, celem ogniska jest umożliwienie uczniom działalności estradowej poprzez organizowanie koncertów szkolnych a także udział uczniów w przesłuchaniach i konkursach publicznego i niepublicznego szkolnictwa artystycznego.
Co roku nasi uczniowie prezentują swoje umiejętności na koncertach kolęd i pastorałek, popisach półrocznych, koncertach wiosennych oraz przesłuchaniach końcowo rocznych.
Dzięki naszym staraniom w 2005 roku Społeczne Ognisko Muzyczne zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego – Rejestru Stowarzyszeń jako stowarzyszenie posiadające status organizacji pożytku publicznego, co pozwala na przekazywanie jednego procenta należnego podatku od dochodu na nasze konto. Co roku w odpowiedzi na nasz apel wielu rodziców uczniów, jak również innych osób z tego tytułu przekazuje nam środki pieniężne, które zostają wykorzystywane na działalność Ogniska Muzycznego.
Przy tej okazji jeszcze raz pozwolę sobie wszystkim ofiarodawcom bardzo serdecznie podziękować.
W trakcie swej działalności Ognisko Muzyczne wrosło w środowisko dębickie, kształcąc kolejne pokolenia młodzieży. Wdraża uczniów do świadomej
i systematycznej pracy będącej podstawą rozwoju i sukcesu w każdej dziedzinie. Przygotowuje świadomych i wrażliwych odbiorców sztuki, stanowi nieocenioną wizytówkę miasta.
Mamy nadzieję, że kolejne lata naszej działalności będą równie owocne
i będziemy je mile wspominać.
Nasza historia.
Społeczne Ognisko Muzyczne im. Fryderyka Chopina jest najstarszą placówką kształcenia muzycznego w Dębicy. Rozpoczęło swoją działalność w grudniu 1962 r. pod przewodnictwem człowieka ze wszech miar rozmiłowanego w muzyce Pana Aleksandra Głodka. Dzięki niemu, Ognisko rozwijało się coraz prężniej aby stać się jednym z przodujących w województwie. Wiele zakładów pracy i przedsiębiorstw wsparło nowo powstałą placówkę przekazując nieodpłatnie instrumenty muzyczne.
W 1964 r. ognisko dębickie podporządkowano Towarzystwu Ognisk Muzycznych w Rzeszowie, które sprawowało nadzór nad działalnością dydaktyczno-wychowawczą, administracyjną i finansową.
W czerwcu 1968 roku pożegnano uroczyście pierwszych 19 absolwentów ogniska. Przez pewien czas lekcje odbywały się w budynku Liceum Ogólnokształcącego a następnie w sześciu różnych punktach miasta.
Stan uczniów w 1971 r. wyniósł 239. Zakończenie roku szkolnego 1972/73 połączono z obchodami 10-lecia istnienia Ogniska. 16 czerwca pożegnano uroczyście najliczniejszą grupę – 39 absolwentów. W 1973 roku do Ogniska uczęszczało 238 uczniów i zatrudniało ono 17 nauczycieli.
We wrześniu 1973 r. na stanowisko kierownika dębickiego ogniska powołano Pana Emila Kozioła. Aleksander Głodek został zastępcą do spraw administracyjnych. Warunki nauczania uległy znacznej poprawie z chwilą powstania Szkoły Muzycznej. Ognisko korzystało z jej pomieszczeń od listopada 1974 roku. Duża liczba uczniów utrzymywała się ona na wysokim poziomie dzięki filiom zorganizowanym w Żyrakowie, Zasowie, Grabinach, Podgrodziu, Pilźnie, Jodłowej i Pustkowie Osiedlu. Szczególnie ważne to było dla uczniów ze środowisk wiejskich, bo to bardzo często był ich jedyny kontakt z kulturą.
W 1976 r. w Tarnowie utworzono Towarzystwo Muzyczne i ono przejęło opiekę nad ogniskiem dębickim.
W 1980 r. do ogniska uczęszczało 210 uczniów. Na początku 1984 r. nastąpiły zmiany na stanowisku dyrektora – jednoosobowe kierownictwo objął ponownie Aleksander Głodek. W kolejnych latach 1987 – 2002 znów pełnił on obowiązki zastępcy, a ogniskiem kierował pan Ludwik Tyrpin – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia. 1 października 1995 r. dyrektorem ogniska został dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej pan Stanisław Świerk i obowiązki te pełnił do 1 marca 2002 r. Po czterdziestu latach pracy w Społecznym Ognisku Muzycznym w Dębicy, zasłużony jego nestor przekazał kierownictwo panu Januszowi Opalińskiemu.